30 kwietnia, 2024

eFinanse.info.pl

Finanse z kraju i ze świata.

Komornik, a windykator – jakie są podstawowe różnice?

Dość sporo osób błędnie określa windykatorów mianem komorników oraz komorników uznaje za windykatorów.

Okazuje się, że w rzeczywistości są to dwa zupełnie inne zawody, które różnią się zakresem praw oraz obowiązków. Jeśli chodzi o komornika to jest to funkcjonariusz publiczny odpowiedzialny za przymusową egzekucję postanowień sądowych dotyczących spłaty różnych zobowiązań. Windykator jest z kolei pracownikiem firmy windykacyjnej, z którą wierzyciel zawarł umowę. Jego obowiązkiem jest doprowadzenie do polubownej spłaty zadłużenia.

Komornik, a windykator – jakie są podstawowe różnice?

Co warto wiedzieć o windykatorach i komornikach?

Celem działań windykatorów jest doprowadzenie do porozumienia pomiędzy wierzycielem, a dłużnikiem. Dzięki zawarciu ugody, dług będzie spłacany na dogodnych warunkach dopasowanych do potrzeb obu stron. Innymi słowy dzięki działaniom i porozumiewaniu się z windykatorami można na przykład rozbić zadłużenie na dogodne raty jeszcze przed skierowaniem sprawy do sądu albo do przymusowej egzekucji prowadzonej przez komornika. To z kolei pozwala na uniknięcie wielu nieprzyjemności oraz wysokich kosztów egzekucyjnych.

Jeśli chodzi o komornika to posiada on szersze prawa niż windykator, jednak skorzystanie z jego usług wiąże się z koniecznością uzyskania w sądzie odpowiedniego nakazu zapłaty z klauzulą wykonalności. Na podstawie tytułu wykonawczego i wniosku wierzyciela, komornik przystępuje do działania polegającego na wykonywaniu orzeczeń sądowych i przymusowym ściąganiu należności. Oprócz tego komornicy mogą doręczać korespondencję sądową, nadzorować publicznymi licytacjami, zarządzać zabezpieczaniem spadku, itp.

Wiele cennych informacji na temat komorników, ich praw i obowiązków można znaleźć w Internecie. Przykładowo wpisując w wyszukiwarce internetowej hasło komornik apelacja katowicka, można dowiedzieć się wiele o komornikach z Katowic i zakresie ich działalności. Warto pamiętać, że komornicy z różnych miast i sądów rejonowych zwykle działają w podobny sposób.