21 listopada, 2024

eFinanse.info.pl

Finanse z kraju i ze świata.

Rodzaje chwastów występujące w plonach

W uprawach roślin spożywczych powszechnie występują chwasty, zmaga się z nimi większość rolników na całym świecie.

Herbicydy, czyli produkty chwastobójcze, stosuje się nie tylko w rolnictwie, ale również w ogrodach, parkach, lasach, przy drogach, na boiskach sportowych. Herbicydy mogą mieć różne metody działania, w zależności od rodzaju chwastów, jakie chcemy zwalczać.

Rodzaje chwastów występujące w plonach

Zwalczanie chwastów wiosną w zbożu ozimym

Chwasty jednoroczne są to rośliny, które rosną i kwitną w ciągu roku. Należy pamiętać, że niektóre chwasty są jednoroczne zimowe, czyli zaczynają rosnąć jesienią, tworzą rozetę na zimę i kwitną następnej wiosny lub latem. Chwasty dwuletnie mają cykl trwający dwa lata, czyli że produkują liście w pierwszym roku i kwiaty w drugim. Chwasty jednoroczne i dwuletnie konkurują o składniki odżywcze, światło i wodę z roślinami uprawnymi. Po kwitnieniu chwasty obumierają, ale ich nasiona, przechowywane w ziemi, mogą przez lata szkodzić kolejnym plonom na polu czy w ogrodzie.

Chwasty wieloletnie to rośliny, które żyją przez wiele lat, zwykle rozprzestrzeniają się w glebie poprzez różne systemy korzeniowe, niektóre mogą również rozmnażać się przez nasiona. Zwykle kwitną raz w roku i rozprzestrzeniają się w okolicy, wypuszczając korzenie i wytwarzając nasiona, które wpadają do ziemi. Byliny mogą zaciekle konkurować z plonami, zwłaszcza jeśli są zgrupowane w gęste łaty. Należy je zatem sukcesywnie zwalczać nie tylko jesienią, ale również na wiosnę.

Wzrost gospodarczy kraju jest w dużej mierze zależny od wzrostu produkcji żywności, a środki ochrony roślin pomagają rolnikom w uzyskaniu zdrowych i obfitych plonów przy mniejszym nakładzie pracy. Ważny jest oczywiście prawidłowy dobór herbicydów do zabiegów wiosennych lub jesiennych, na stronie https://innvigo.com/zabiegi-herbicydowe-na-wiosne-zboza-ozime/ znajdziesz więcej informacji na ten temat. Również po zbiorach czasami trudno jest chronić uprawy przed gryzoniami i szkodnikami czy skażeniem nasionami chwastów. Preparaty agrochemiczne zapobiegają uszkodzeniom plonów po zbiorach, dzięki czemu można plony dłużej przechowywać i transportować w bezpiecznych warunkach.