19 kwietnia, 2024

eFinanse.info.pl

Finanse z kraju i ze świata.

Co wybrać: dom czy mieszkanie?

Niejedna osoba ma problem ze znalezieniem własnego „miejsca na ziemi”. Do wyboru jest ogrom lokali mieszkaniowych, więc podjęcie ostatecznej decyzji bywa sporym wyzwaniem. Nie bez znaczenia jest również wysokość posiadanego budżetu, preferowana lokalizacja, a także osobiste upodobania i wymagania. Ważne jest, aby przeanalizować nawet pozornie nieistotne czynniki, które wpływają na komfort i swobodę życia. Dom czy mieszkanie? Nie można wskazać lepszego rozwiązania, ponieważ oba mają zarówno swoje zalety, jak i wady.

Koszt zakupu

Mogłoby się wydawać, że dom zawsze jest droższy od mieszkania, jednak nie jest to prawdą! Zdarza się tak, że luksusowa kawalerka w centrum stolicy kosztuje o wiele więcej, niż dom na obrzeżach niewielkiego miasta. Właśnie dlatego pierwszym krokiem jest research. Należy określić dogodną lokalizację, a następnie zgromadzić potrzebne informację (m.in. średnią cenę za metr kwadratowy).

Istotne jest, aby porównać ze sobą lokale mieszkaniowe o podobnym metrażu oraz standardzie. Przesadna oszczędność bywa zgubna. Czasami rozsądniej zdecydować się na wyższy kredyt hipoteczny, szczególnie jeśli tańsze mieszkania lub domy nie spełniają w pełni oczekiwań. Wiele osób obawia się ogromu formalności z tym związanych. Warto jednak wiedzieć, że wielu deweloperów oferuje darmową pomoc w uzyskaniu wsparcia finansowego, co zmniejsza ryzyko odrzucenia przez bank wniosku kredytowego.

Na cenę domu lub mieszkania znacząco wpływa lokalizacja. Wiadome jest, że nowe lokale znajdujące się w ścisłym centrum miasta nie należą do najtańszych. Należy uwzględnić, że w dzisiejszych czasach podróżowanie komunikacją miejską jest szybkie, wygodne i bezproblemowe. Nie trzeba posiadać własnego auta, aby sprawnie dotrzeć do celu. Sprawia to, że osiedla mieszkaniowe zlokalizowane na obrzeżach cieszą się rosnącą popularnością.

Koszty utrzymania

Dom czy mieszkanie? Przed podjęciem ostatecznej decyzji przeanalizuj koszty utrzymania nieruchomości. Właściciel domu jest zobowiązany do tego, aby dbać o jego stan techniczny. Jest zobowiązany do konserwacji budynku. Nie można również zapomnieć o pielęgnacji ogrodu. Faktem jest, że koszty eksploatacyjne bywają wysokie – właśnie dlatego jeszcze przed zakupem należy sprawdzić, czy budynek jest energooszczędny. Sporym atutem jest pełna decyzyjność. Istnieje możliwość zmiany sposobu ogrzewania, montażu dodatkowej izolacji termicznej czy fotowoltaiki.

Mieszkanie w bloku zwykle jest tańsze w utrzymaniu, ponieważ jego powierzchnia jest mniejsza niż przeciętnego domu. Nieprawdą jest jednak to, że właściciel omawianej nieruchomości nie ponosi kosztów konserwacji budynku. Opłaty zawarte są w czynszu, który w niektórych przypadkach nie jest niski. W przypadku lokali bezczynszowych pieniądze pobierane są przez zarząd wspólnoty, który powoływany jest przez mieszkańców.

Podsumowując – luksusowy apartament bywa droższy w utrzymaniu niż energooszczędny domek o zbliżonym metrażu. Właśnie dlatego dobrze jest wyłonić kilka najciekawszych ofert, a następnie oszacować koszty eksploatacyjne. W sieci można znaleźć mnóstwo przydatnych informacji, dzięki którym łatwiej zaplanować wydatki.

Wygoda życia

Mieszkanie w bloku wydaje się być najlepszą propozycją dla osób zapracowanych, chorych lub seniorów. Organizacja przestrzeni zajmuje zwykle o wiele mniej czasu. Ponadto, nie trzeba martwić się o samodzielną konserwację budynku, remont elewacji, malowanie klatki schodowej, zakup opału, koszenie trawy, a także wiele innych. Faktem jest, że omawiana nieruchomość zapewnia wysoki poziom swobody i komfortu. Można uniknąć wielu męczących i czasochłonnych obowiązków. Należy jednak pamiętać, że nikt nie wykona za nas pracy za darmo. Koszt danej usługi jest jednak dzielony przez liczbę mieszkań znajdujących się w budynku. Mieszkanie w bloku to również ograniczenia – wokół znajdują się sąsiedzi, z którymi nie zawsze udaje się utrzymać dobre relacje. Nigdy nie wiadomo, na jakich ludzi trafimy. Ponadto, nie wszystkie decyzje podejmowane przez wspólnotę mieszkaniową będą zgodne z oczekiwaniami. Dla niektórych minusem może być także brak własnego ogrodu

Dom znajdujący się w znacznej odległości od sąsiadów gwarantuje poczucie spokoju i bezpieczeństwa. Własny ogród to idealne miejsce na relaks i zabawę. Nie trzeba obawiać się imprez sąsiadów z dołu lub głośnego tupania w sufit. Błoga cisza to dla wielu przeważający argument. Ponadto, każda decyzja dotycząca nieruchomości podejmowana jest samodzielnie. Dom wiąże się jednak z większą ilością obowiązków. Wszelkie usterki muszą zostać naprawione przez właściciela, który sam pokrywa koszt usługi. Majsterkowicze mogą jednak samodzielnie wykonać sporo prac, co przekłada się na oszczędność gotówki!