23 lutego, 2024

eFinanse.info.pl

Finanse z kraju i ze świata.

Co warto wiedzieć o regeneracji turbosprężarek?

Turbosprężarki to elementy wyposażenia stosowane w nowoczesnych silnikach spalinowych.

Współczesne pojazdy generują bardzo wysokie osiągi. Zwiększenie mocy, przyspieszenia i prędkości maksymalnej jest możliwe między innymi dzięki turbosprężarkom, które sprężają powietrze docierające do silnika. Urządzenia tego rodzaju są wykorzystywane w silnikach diesla, ale można je też znaleźć w wielu benzynowych jednostkach napędowych. Są one przystosowane do sprawnego działania przez długi czas, ale niestety po pewnym czasie, w wyniku działania różnych czynników, mogą one ulec uszkodzeniu lub zużyciu.

Co warto wiedzieć o regeneracji turbosprężarek?

Dlaczego warto zainwestować w skuteczną regenerację turbin?

Turbosprężarki są narażone na działanie dużych sił oraz obciążeń. Pracują one często w zakresie do 100 000 obrotów na minutę, a najnowsze urządzenia tego rodzaju generują aż 300 000 obrotów na minutę. Uszkodzeniu ulegają łożyska, uszczelnienia, łopatki wirnika i wiele innych elementów. Dodatkowo turbina jest wrażliwa na olej niskiej jakości, więc istotne jest dbanie o regularną wymianę takiego płynu smarującego. Problemem jest też wyłączanie silnika bez odczekania chwili aż turbosprężarka się zatrzyma i schłodzi, itp.

Po uszkodzeniu turbosprężarka nie będzie w stanie spełniać postawionych przed nią zadań, a pojazd straci swoją moc i pojawią się problemy z działaniem silnika. Zwykle problemom z turbosprężarką towarzyszy zapalająca się kontrolka „check engine”. Nowa turbina to bardzo duży wydatek sięgający nawet kilku tysięcy złotych. Na szczęście istnieje możliwość regeneracji.

Profesjonalna regeneracja turbo to usługa oferowana przez wyspecjalizowane serwisy. Dzięki ich pomocy turbosprężarka odzyska swoją początkową sprawność i jest w stanie działać niezawodnie przez wiele kilometrów. Co ważniejsze, usługa regeneracji jest skuteczna i o wiele tańsza od kupna nowej turbiny. Można więc sporo zaoszczędzić i jednocześnie cieszyć się sprawną turbiną przez wiele lat. To właśnie dlatego regeneracja jest polecana przez wielu fachowców oraz posiadaczy aut, których silniki współpracują z turbosprężarkami.