25 kwietnia, 2024

eFinanse.info.pl

Finanse z kraju i ze świata.

Czym charakteryzują się węże hydrauliczne?

Systemy hydrauliczne nie mogą działać bez odpowiednich węży w których znajduje się płyn hydrauliczny.

W wielu układach hydraulicznych nieelastyczne lub sztywne przewody są używane do przenoszenia płynu wytwarzającego energię między różnymi komponentami w celu utworzenia pełnego obwodu hydraulicznego. Rury mogą być sztywne, aby utrzymywa odpowiednie ciśnienie w obwodzie hydraulicznym umieszczonym w małej obudowie, gdzie nie ma dodatkowego miejsca na węże. Niektóre obwody hydrauliczne mają znacznie bardziej swobodną przestrzeń, a nawet wymagają elastyczności połączeń, aby ułatwić szybszą wymianę lub zapewnić odpowiedni zakres ruchu. Na przykład wiele maszyn budowlanych ma zewnętrzne, elastyczne przyłącza węży hydraulicznych, dzięki czemu narzędzia mogą się swobodnie poruszać. Istnieje oczywiście wiele norm dotyczących produkcji i użytkowania węży hydraulicznych. Normy regulują specyfikacje połączeń przemysłowych i materiał węża, a także wytyczne dotyczące operacji instalacji. Czym charakteryzują się węże hydrauliczne?

Najczęściej konstrukcja węża hydraulicznego składa się z trzech różnych warstw.

Warstwy te pomagają utrzymać stały i niezawodny przepływ cieczy, jednocześnie chroniąc cały zespół przed zniszczeniem w wyniku zużycia lub ścierania. Wąż wewnętrzny został zaprojektowana w taki sposób, aby był kompatybilna z cieczą, którą przenosi, zapewniając zarówno swobodną elastyczność, jak i wytrzymały na nacisk przenoszenie naprężeń. Oczywiście węże muszą być odpowiednio wzmocnione, nie można dopuścić do ich uszkodzenia, co mogłoby doprowadzić do rozszczelnienia. Warstwa zbrojeniowa otacza rurę wewnętrzną i składa się ze zwiniętego lub plecionego drutu. Ta konfiguracja podtrzymuje wąż, jednocześnie chroniąc przed rozdarciem.
Warstwa zewnętrzna natomiast jest wykonana ze sztywnych materiałów i ma na celu ochronę wnętrza węża. Ze względu na różnorodność zastosowań węży hydraulicznych oraz zakres chemikaliów i ciśnień, na które będą narażone, istnieje również wiele konstrukcji węży hydraulicznych. Ze względu na ciśnienia trzeba zwracać szczególną uwagę na zakuwanie węży, muszą być wykonane z dużą precyzją i muszą spełniać standardy warunków w jakich będą pracowały.