23 lutego, 2024

eFinanse.info.pl

Finanse z kraju i ze świata.

Kredyt lub pożyczka?

Czasem mamy trudności finansowe. Potrzebujemy pieniędzy lecz nie mamy skąd ich wziąć.

Nasze ekonomizacje są zbyt niskie, by zrealizować nasze fantazje. A wyobrażenia są rozmaite. W pewnych sytuacjach marzymy o zakupie używanego auta, jaki kosztuje parę tysięcy złotych, w pewnych momentach pragniemy nabyć mieszkanie w centrum miasta- na jakie musimy posiadać przynajmniej kilkaset tysięcy złotych. Zastanawiamy się więc, skąd wziąć takie pieniądze. Zastanawiamy się czy ma to być kredyt czy pożyczka. Jeśli decydujemy się na użyczenie niedużej sumy wówczas decydujemy się na pożyczkę. Nie powinniśmy nikomu objaśniać się na co ofiarujemy pieniądze pożyczone w banku. Pożyczki są albowiem bezcelowe, nie musimy definiować celu na jaki zaciągamy wierzytelność. Zupełnie inaczej jest w wypadku kredytu. Kontrahent musi ogłosić pracownikom banku na co pozostanie taki kredyt dedykowany. Kredyt to pieniądze pożyczane na jakiś cel. Kontrahent nie może przeznaczyć ich na nic innego. Jest z tego rozliczany. Powinniśmy o tym pamiętać, jest to bardzo istotne.

Dużo osób pobiera kredyty. Są to pieniądze, jakie niejednemu z nas pozwalają wygrzebać się z komplikacji – opłacić zaległe rachunki, pozwalają wyjechać na wymarzone wakacje. Nieraz nie mielibyśmy możliwości zaoszczędzić odpowiednio najwyższej kwoty.

Zajęłoby nam to parę lat. Banki wychodzą klientom naprzeciwko. Jeśli mamy zdolność kredytową możemy zaciągnąć kredyt. Nieraz jest to wskazana suma, nie wyższa aniżeli ileś złotych.

Instytucje finansowe obliczają, jaką kwotę będziemy w stanie spłacać każdego miesiąca. Musimy swoje długi spłacać regularnie. A kredyt jest oczywiście takim zobowiązaniem. Jeżeli decydujemy się na zaciągnięcie kredytu powinniśmy zwrócić szczególną uwagę, by był to najlepszy kredyt z punktu widzenia konsumenta. Istotne jest, aby oprocentowanie było małe. Istotna jest także opłata przygotowawcza – powinniśmy liczyć na to, iż nie będzie ona zanadto wysoka. Zaciągając kredyt powinniśmy wiedzieć o tym, że będziemy musieli oddać więcej pieniędzy, jest to koszt kredytu. Tak jest zawsze, w dowolnym banku. Musimy przeanalizować oferty wszystkich banków nim podejmiemy decyzję, w którym zaciągniemy kredyt.