Kod kreskowy składa się z różnych cyfr oraz kresek różnej grubości, które przekazują bardzo istotne informacje o produkcie. Dzięki nim możemy się dowiedzieć, jaki to jest produkt, jaki jest numer wytwórcy, dystrybutor, a nawet kraj producenta. Warto więc wiedzieć jak taki kod kreskowy odczytać. Liczby i kreski to nic innego jak zakodowane informacje o danym produkcie. W momencie przystąpienia Polski do Międzynarodowego Stowarzyszenia Kodowania Towarów, które miało miejsce w 1990 roku, zaczęła ona korzystać z kodu kreskowego.
Kody kreskowe – rodzaje
Istnieje co prawda kilka metod kodowania za pomocą kresek i cyfr, które posiadają różną grubość, jednak Polska korzysta z Europejskiego Kodu Towarowego. System ten jest najbardziej popularny oraz czytelny i prosty w obsłudze. Kod kreskowy jest złożony z grup cyfr oraz z kresek o różnej grubości. Te cieńsze są jaśniejsze, natomiast te grubsze są ciemniejsze. Na opakowaniach produktów, które kupujemy, nie ważne czy stacjonarnie, czy przez Internet, znajdują się symbole w skróconej wersji, która składa się z 8 cyfr (EAN-8) lub w pełnej, która składa się z 13 cyfr (EAN-13).
Co tak naprawdę oznacza kod kreskowy?
Jak prawidłowo odczytuje się kod kreskowy? Jak wyżej wspomniano, mówi nam on o wytwórcy, kategorii oraz pochodzeniu produktu.
- Prefiks to trzy pierwsze cyfry produktu i wskazują kraj pochodzenia. Polsce przydzielono liczbę 590, przez to możemy ją znaleźć na każdym produkcie z naszego kraju.
- Cztery kolejne cyfry oznaczają dystrybutora lub numer wytwórcy.
- Pięć ostatnich cyfr to nic innego jak produkt do niego przypisany. Konieczne jest, aby były one dobierane w taki sposób, aby nie były takie same jak na innym produkcie.
Kody kreskowe w różnych krajach
- Australia – 93
- Meksyk – 750
- Niemcy – 400 do 440
- Norwegia – 70
- Polska – 590
- Szwajcaria – 76
- Singapur – 888
- Szwecja – 73
- Tajwan – 471
- Tajlandia – 885
- Turcja – 869
- Kanada i USA – 00 do 09
- Węgry – 599
- Wielka Brytania – 50
- Włochy – 80 do 83
- Argentyna – 779
- Austria – 90 do 91
- Luksemburg i Belgia – 54
- Brazylia – 789
- Chiny – 690
- Słowacja i Czechy – 859
- Dania – 57
- Federacja Rosyjska – 460 do 469
- Francja – 30 do 37
- Grecja – 520
- Hiszpania – 84
- Hongkong – 489
- Japonia – 45 do 49
- Kuba – 850
Często na opakowaniu jest 8 cyfr, a nie 13. Taki kod kreskowy, czyli EAN-8 nie informuje o dystrybutorze, ani nawet o numerze producenta. Widnieje tylko prefiks, a dodatkowo numer wyrobu. W obydwu kodach, zarówno EAN-13, jak i EAN-8, ostatnia cyfra kodu pomaga sprzedawcom poprawnie odczytać symbol. Dzięki technologii używane są specjalne skanery, które są połączone z kasami elektronicznymi. Ostatnia cyfra nazywana jest cyfrą kontrolną, którą ustala się wykorzystując algorytm pozostałych cyfr. Profesjonalne czytniki kodów znajdziesz na stronie https://general-id.pl/.
Kod kreskowy pomaga zidentyfikować dane, które dotyczą konkretnego towaru. Zazwyczaj są one wcześniej zapisane w komputerze (jest to np. nazwa produktu, cena, gramatura czy wytwórca). Dzięki temu, że będziemy znać symbol kraju producenta, to nie wydamy na wybrany produkt zbyt dużej ilości pieniędzy i sprawdzimy, czy jest on oryginalny. Często w sklepach inna cena jest podana na półce przy produkcie, a inna jest wpisana w pamięć systemu w sklepie.
Książki i czasopisma i ich kod kreskowe
Nie wszyscy wiedzą, że czasopisma i książki również posiadają własne kody kreskowe. Specjalnie do tego stworzono system EAN w ten sposób, aby uwzględniał on metody międzynarodowe do oznaczania wydawnictw. Dotyczy się to periodyków ISSN oraz książek ISBN. Czasopisma zaczynają się od kodu 997, natomiast książki 978 i 979.
Data ważności – jak ją sprawdzić po kodzie kreskowym?
Niestety w kodzie kreskowym nie ma informacji o dacie ważności produktu. Klienci próbują szukać jej ukrytej w kodzie, jednak bez skutku – po prostu jej tam nie ma. Data przydatności widnieje jedynie na opakowaniu każdego produktu.
More Stories
Jak unikać indeksowania stron testowych? – jak zabezpieczyć strony testowe przed przypadkowym dodaniem do indeksu google
Odkryj korzyści zakupu używanej naczepy w Grupie DBK
Co zrobić, żeby strona była widoczna w google?