25 kwietnia, 2024

eFinanse.info.pl

Finanse z kraju i ze świata.

Gdzie wymiana walut opłaca się najbardziej – w kantorze internetowym czy stacjonarnym?

Z kantorów internetowych korzysta coraz więcej Polaków. To miejsca szczególnie polecane osobom spłacającym kredyty walutowe, robiącym zakupy w e-sklepach czy wyjeżdżającym często za granicę. Ale nie tylko.

Z wymiany pieniędzy w e-kantorach korzystać może każdy. Jedno jest pewne – to oszczędność, która opłaca się nawet przy jednorazowej transakcji.

Najprościej mówiąc, kantor internetowy to kantor walutowy, w którym transakcje dokonywane są za pośrednictwem platformy www i bankowości internetowej. Klient serwisu przelewa na założone wcześniej swoje konto określoną sumę w jednej walucie i otrzymuje w zamian na wskazane konto przeliczone banknoty w drugiej walucie. E-kantory popularność zyskały w 2011 roku, kiedy w życie weszła ustawa antyspreadowa. Mimo że, na rynku istnieją stosunkowo krótko, bardzo szybko zajęły pierwsze miejsce wśród placówek finansowych zajmujących się wymianą pieniędzy. Szczególnie wartym uwagi jest dobrykantor.pl posiadający najlepsze warunki wymiany waluty.

Działanie platformy jest proste. Na stronie internetowej każdej z nich zamieszczona jest instrukcja bądź film pokazujący, jak krok po kroku przeprowadzić pierwszą wymianę. Wymagana jest jedynie bezpłatna rejestracja i założenie bezpłatnego konta – swojego profilu z którego będziemy później dokonywać transakcji. Podczas rejestracji musimy podać dane osobowe: imię i nazwisko, miejsce zamieszkania, numer telefonu, obywatelstwo. Jeśli zakładamy profil na firmę podajemy dodatkowo dane rejestrowe firmy np.: numer NIP, adres prowadzenia działalności, personalia osoby reprezentującej przedsiębiorstwo. Wszystkie te informacje są oczywiście bezpieczne i nie są udostępniane innym.

Sama wymiana następuje w trzech krokach. Po zasileniu portfela walutowego w kantorze internetowym, wskazujemy jaką kwotę chcemy wymienić, wybieramy walutę na jaką ma być zrobiona transakcja oraz konto bankowe, na które chcemy otrzymać przelew zwrotny. Całość operacji trwa do 15 minut. Kantor internetowy to obecnie najszybszy sposób na wymianę pieniędzy. Dodatkowo, jest to oszczędność czasu i dowolność działania. Serwisy działają przez całą dobę, we wszystkie dni w roku. Nie mamy więc potrzeby wychodzenia z domu, tak  jak to jest w przypadku kantoru stacjonarnego. Nie musimy mieć przygotowanej gotówki, stać w kolejkach, narażać się na kradzież, pomyłkę bądź ewentualny brak środków (w przypadku większych kwot kantor tradycyjny może nie posiadać wystarczających sum banknotów). Wszystko odbywa się online, bezproblemowo i szybko. Do platformy zalogujemy się z dowolnego urządzenia mobilnego – komputer, tablet, komórka oraz z dowolnego miejsca, w którym się akurat znajdujemy. Wystarczy dostęp do Internetu.

Niektóre kantory internetowe dają swoim klientom możliwość wyboru kursu. Jest to funkcja automatycznej wymiany walut. Stanowi to idealne rozwiązanie dla wyjeżdżających za granicę, jak i dla kredytobiorców. To oszczędność środków. Nie mamy takiej możliwości w stacjonarnych punktach, gdzie z reguły skazani jesteśmy na obowiązujący kurs z danego dnia. Automatyczna wymiana pieniędzy dokonuje transakcji w momencie, kiedy zostaną spełnione podane przez nas wcześniej warunki.

Najważniejsza kwestią, która przemawia za opłacalnością wymiany walut w kantorze internetowym są jednak ceny. W placówkach na mieście są one najmniej korzystne dla klientów. Wiąże się to między innymi z kosztami jakie ponoszą właściciele punktów wymiany walut, np. za wynajęcie lokalu i zatrudnienie pracowników. Kantory na lotniskach czy stacjach kolejowych to już w ogóle najmniej opłacalne i ostateczne rozwiązanie. Obsługa platformy internetowej jest o wiele tańsza, stąd mogą one pozwolić sobie na korzystniejsze kursy i liczne oferty promocyjne oraz programy lojalnościowe dla klientów. Mając potrzebę wymiany walut w najmniej oczekiwanym momencie, np. czekając na samolot, można to zrobić online używając telefonu i jeszcze przy tym zaoszczędzić. Niższe marże i atrakcyjne ceny to atuty, których nie da się zaprzeczyć.

Dodatkowo trzeba podkreślić fakt, że są w pełni bezpieczne. Portale korzystają z szyfrowanych połączeń, dzięki czemu dane nie trafią w niepowołane ręce. Posiadają także licencję Komisji Nadzoru Finansowego oraz nadzór Generalnego Inspektora Informacji Finansowej. Każdy użytkownik serwisu ma pełny wgląd w swoje dane osobowe przechowywane zgodnie z wymaganiami RODO i w każdej chwili może dokonać ich zmiany.

Kantory internetowe cieszą się coraz większy zaufaniem, co przekłada się na rosnącą z roku na rok liczbę zadowolonych użytkowników. Pozwalają na zaoszczędzenie dużych sum pieniędzy oraz szanują czas (wymiany dokonujemy kiedy mamy na to ochotę). Transakcje są szybkie i wygodne.

Biorąc pod uwagę wszystkie powyższe czynniki, można śmiało stwierdzić, że przewaga kantorów internetowych nad punktami stacjonarnymi jest nie do podważenia.

Źródło: https://rondo24.com/kantory-stacjonarne-w-internecie/