28 marca, 2024

eFinanse.info.pl

Finanse z kraju i ze świata.

Mieszkanie z kredytem – jak je sprzedać?

Osoby, które chcą nabyć mieszkanie czy też dom mogą spotkać się z sytuacją, w której sprzedający wyraża chęć sprzedaży. Jednak jest to nieruchomość objęta hipoteką czyli zakupiona w części za pieniądze z kredytu hipotecznego. Jak takie mieszkanie sprzedać? I czy jest możliwa sprzedaż mieszkania lub domu obciążonego hipoteką? Sprawdzamy w poniższym wpisie.

Przede wszystkim zacznijmy od tego, że jeśli planujesz sprzedać nieruchomość, która została zakupiona na kredyt hipoteczny, to jest taka możliwość. Niezbędna będzie opinia bankowa, czyli zaświadczenie, w którym zawarte są takie informacje, jak: saldo kredytu na dany moment do spłaty, numer konta technicznego czy też informacja, że bank wyrazi zgodę na wykreślenie hipoteki po spłacie kredytu. Dzięki temu dokumentowi z jednej strony uzyskasz pełną informację, jaka kwota pozostała do spłaty, a kupujący dowie się, jaką kwotę musi wyłożyć, z drugiej strony bez tego dokumentu notariusz nie przystąpi do aktu nabycia/sprzedaży nieruchomości.

Jakie formalności wiążą się ze sprzedażą?

Transakcji kupna/sprzedaży można dokonać kupując za gotówkę lub też wspomagając się kredytem hipotecznym ze strony kupującego. Sprzedający powinien określić warunki, podpisać umowę przedwstępną, a następnie umowę, która przenosi własność nieruchomości. Pieniądze zostaną przelane do banku jako spłata kredytu oraz częściowo jako kwota dla sprzedającego, która została określona w umowie.

Sprzedający powinien przygotować opinię o kredycie, która musi zawierać informację o saldzie z uwzględnieniem prowizji za wcześniejszą spłatę, jeżeli takowa występuje. Dodatkowo musi zawierać numer oraz datę zawarcia umowy czy numer konta technicznego do spłaty kredytu.

W przypadku, kiedy kupujący posiada wystarczającą kwotę, wówczas przeleje kwotę potrzebną na spłatę kredytu hipotecznego, która należy do sprzedającego. W przypadku, kiedy kupujący nie dysponuje odpowiednią ilością pieniędzy, może wpłacić pewną część bezpośrednio dla sprzedającego lub też pokryje część kredytu hipotecznego. Jeżeli kwota kredytu hipotecznego nie zostanie pokryta w całości, wówczas sprzedający powinien dostarczyć nową opinię o kredycie, która będzie opiewała na inną kwotę niż pierwotna opinia bankowa. Jeżeli kupujący bierze kwotę kredytu przewyższającą kwotę kredytu sprzedającego, to po spłacie kredytu powinien dostarczyć kupującemu dokumenty świadczące o całkowitej spłacie pierwotnego kredytu hipotecznego. Wówczas bank uruchomi brakującą kwotę, która zostanie przekazana kupującemu. Na koniec wykreślona zostanie hipoteka poprzedniego banku z księgi wieczystej.

Kolejną ważną kwestią, o której wiele osób zapomina w trakcie podpisywania umowy aktu, to tzw. opróżnione miejsce hipoteczne. Oznacza to, że zbywca ma kredyt w banku X, a kupujący wnioskuje o kredyt w banku Y. Odpowiedź jest pozytywna i jesteśmy blisko sfinalizowania transakcji. W tym momencie kupujący, aby uruchomić kredyt wnioskuje o wpis hipoteki na bank Y do działu IV księgi wieczystej nowo zakupionej nieruchomości. Na pierwszym miejscy widnieje jeszcze hipoteka banku X, ponieważ nieruchomość została spłacona i sprzedana, ale nie ma jeszcze dokumentu o wykreślenie hipoteki. Dawniej, jeżeli hipoteka bank X została spłacona to hipoteka banku Y automatycznie przeskakiwała na pierwsze miejsce. Jednak została wprowadzona nowelizacja ustawy o księgach wieczystych. Aktualnie automatycznie nie ma zmiany hipoteki i pozostaje opróżnione miejsce hipoteczne. W skrócie mamy lukę, którą może wypełnić inna instytucja lub bank. Dlatego zaraz po wniosku o wpis hipoteki bank bardzo często wymaga dodatkowego wpisu o roszczenie przeniesienia hipoteki na opróżnione miejsce hipoteczne.

W niektórych przypadkach sprzedający będzie musiał dwa lub trzy razy dostarczyć opinię o kredycie, przy częściowej spłacie. Zatem sprzedający, którzy zastanawiają się jak sprzedać mieszkanie z kredytem, powinni wcześniej dowiedzieć się, w jakim terminie bank może przygotować opinię kredytową, dzięki czemu można usprawnić proces sprzedaży.

Jeśli zastanawiasz się jak sprzedać mieszkanie z kredytem i potrzebujesz pomocy w tym zakresie, skontaktuj się z ekspertem kredytowym, który podpowie i udzieli pełnych informacji. Zapraszamy do kontaktu z Januszem Grabowskim, który udzieli niezbędnego wsparcia oraz pomocy przy załatwieniu wszelkich formalności bankowych.